Přeskočit na hlavní obsah

a rok 2015 si budeme pamatovat díky…

Aneb každoroční shrnutí toho nejlepšího za uplynulý rok vás nemine ani letos!

Nejlepší alba

Florence and the Machine – How Big, How Blue, How Beautiful 



Třetí řadová deska Florence and the Machine byla napoprvé zajímavá, ale po pár posleších začala působit trochu zapomenutelně. Nicméně život přináší různé nečekané zvraty, a tak stačilo málo a za pár měsíců byly všechny skladby najednou o mně… A z How Big, How Blue, How Beautiful se stalo nejzásadnější album roku. Je těžké ho hodnotit objektivně, když všechny písničky poslouchám z perspektivy svých vlastních příběhů, ale jedno snad posoudit dokážu – Flo je na své třetí desce zřejmě nejotevřenější, nejchmurnější a paradoxně také nejhitovější. Dokázala omezit zbytečnou pompéznost a teatrálnost, která ubírala na osobitosti předchozí Ceremonials, a díky tomu není tak těžké dobrat se k samotné podstatě písní, která je jednoduše krásná. A sžíravá. Pokud chcete proniknout ještě hlouběji, rozhodně neopomeňte videa, která k jednotlivým skladbám vznikla. Možná vám zamotají hlavu, ale vyplatí se jim věnovat čas.

nejlepší skladba: Various Storms & Saints 


Paperi T – Malarian pelko


Tohle jsou příběhy zase z druhého konce spektra: rozervaný chlápek s uměleckou duší se rozešel s holkou a teď chlastá v baru, kde jakoby mimochodem trousí více či méně šifrované odkazy na hudbu, film, televizi, sport nebo třeba filozofii. Nevím, jestli Paperi T při psaní vycházel opravdu jen ze sebe, nebo je vypravěč těchhle mikropříběhů tak trochu fiktivní postava, ale každopádně se mu nedá odolat. Pro chlapy vzor a pro holky platonická láska. K textům, které jsou poetické a častokrát taky dost na bednu (připravte si k ruce pár encyklopedií a Google, abyste nebyli úplně mimo mísu), si připočtěte originální audiovizuální složku a pár vysloveně hitových nápadů a máte desku, která vás zabaví na mnoho večerů. A to ať už chcete filozofovat, tancovat nebo jenom tak brečet do piva (nebo spíš do láhve vodky).

nejlepší skladba: Elokuva 

 

Sexwitch – Sexwitch


Když Natasha Khan alias Bat For Lashes ohlásila vydání nového alba, automaticky jsem zajásala. Při zjištění, že jejím nejnovějším počinem nebude autorské album, ale soubor coververzí celkem obskurních písní ze 70. let, mi ovšem trochu zatrnulo. Samozřejmě, že zbytečně. Natasha a její spolupracovníci (tentokrát rocková skupina Toy a producent Dan Carey) totiž vědí, co dělají. Jejich verze sedmdesátkových písní například z Íránu, Maroka nebo Thajska jsou živelné i křehké, patřičně divné, ale zároveň přístupné. Natasha je v nich mnohem odvázanější než ve své sólové tvorbě a chvílemi dokonce zní tak, že by v budoucnu klidně mohla uvažovat nad duetem s Tanyou Tagaq. Uvidíme, jestli se tahle poloha nějak promítne i do jejích vlastních skladeb. Sólové album Bat For Lashes by snad mělo následovat.

nejlepší skladba: Ha Howa Ha Howa


CocoRosie – Heartache City

Sestry Casadyovy se na svém nejnovějším albu rozhodly ke klasickému kroku, který se nevyhne snad nikomu, kdo se v umělecké branži pohybuje víc než jen pár let. Totiž k návratu ke kořenům. V jejich případě to znamená návrat minimalismu a křehkých, vzdušných melodií. Všechny skladby na Heartache City se drží při zemi a spíš než milovníky předchozích tří desek opravdu potěší hlavně fanoušky, kterým se stýskalo po atmosféře debutu. Nečekejte nic objevného, ale osvědčenou „klasiku“, která se však v podání CocoRosie jen tak neoposlouchá. Nápadů mají totiž v rámci své typické zvukové estetiky stále dost.

nejlepší skladba: Tim and Tina



Lana Del Rey – Honeymoon

O Laně Del Rey si můžete myslet cokoliv, ale jedno jí upřít nemůžete – v hudbě se jí daří vytvářet fiktivní světy, do nichž je radost občas uniknout. Platí to i o jejím třetím albu, které zůstává podobně ponuré jako předchozí Ultraviolence. Ani tady nenajdete žádnou smršť hitů na první poslech, celou nahrávku oceníte spíš v nějaké klidné chvilce se sluchátky. Když ovšem přistoupíte na hru a necháte se vlákat do příběhů, které i díky (kvůli?) přehršli amerických popkulturních odkazů připomínají spíš hollywoodský film než realitu, nebudete litovat. Vykašlete se na to, co se o Laně píše v různých plátcích. Její vizuální i zvuková estetika je unikátní a už jen proto si zaslouží svoje místo na hudebním výsluní. A že někdy někde zpívala falešně? Vem to čert – alespoň víme, že není stroj.

nejlepší skladba: Music To Watch Boys To 


                              Nejlepší koncert – Florence and the Machine na Flow Festivalu


Netuším, jestli zrovna tohle vystoupení patřilo k vrcholům festivalového léta i pro někoho dalšího, ale pro mě zůstane na dlouhou dobu nezapomenutelné. Nestává se totiž zrovna často, aby se hudba a momentální rozpoložení posluchače dokázaly setkat natolik, že v člověku alespoň na chvíli probudí euforii nečekaných rozměrů. Ten večer se to ale podařilo. Všechny ty hořkosladké písně z nového alba si našly svůj cíl a mně bylo úplně jedno, jestli je náhodou neprožívám až moc dramaticky. Zkrátka, estetický i terapeutický zážitek v jednom. Snad se někdy dočká i Česká republika.



Nejlepší festival – Flow Festival 


Je mi jasné, že potřetí za sebou už to začíná být nuda, ale nedá se nic dělat – Flow je prostě pořád nejlepším festivalem, na jakém jsem kdy byla. A ročník 2015 byl bez přehánění ještě silnější než ty dva předchozí. Pár mínusů zůstává, ale stejně se najde mnohonásobně víc pozitiv, která je smetou ze stolu. Pokud se Flow Festivalu pokusíte dát příští rok šanci i vy, čekají na vás například Chvrches nebo Sia.


www.flowfestival.com



Protestsong roku 

Marina and the Diamonds: Savages

Marina and the Diamonds je tak trochu specialistkou na písničky, které na první poslech můžete snadno mylně odsoudit jako popově bezobsažné, ale když se zaposloucháte do textů, zjistíte, že opak je pravdou. Platí to nejen pro její koncepční album Electra Heart, ale ve velké míře také pro letošní počin Froot, na němž najdeme i skladbu Savages. Když neposloucháte text, je to trošku odrhovačka, kterých je na popové scéně víc než dost. Slova ovšem téhle písničce dodávají úplně jiný rozměr. Marina v ní v podstatě jen popisuje události, které hýbou dnešním světem, není nijak zvlášť poetická, ale ani patetická. A právě díky své přímočarosti a schopnosti dát věci do souvislostí je Savages nadmíru aktuálním pohledem na podstatu lidství. A ta popová melodie a chytlavý refrén se k ní vlastně hodí mnohem víc než nějaké monotónní kňourání. I vážné věci přece můžeme podat přístupnou formou. 


Nejlepší film - NH10

Anushka Sharma a Neil Bhoopalam běží nevlídnou a setsakramentsky nepřátelsky působící krajinou. A běží o život, protože se vlastní všetečností zapletli do něčeho, co je mnohem větší než oni dva. Pokud máte náladu na příběh, který si na plátně užijete jako napínavou fikci, ale zároveň díky němu poodkryjete i část reality pro nás děsivější, než by se mohlo zdát, je NH10 jednoznačnou volbou.



Nejlepší guilty pleasure – Likanen Etelä

„Mä oon h.u.r.r.i., straight outta motherfuckin‘ Kirkkonummi!“ Ne, fakt, že dobrovolně poslouchám partu maskovaných chlápků, kteří rapují o tom, jak hulí na ulici, by moje okolí vážně neskouslo. Ale co je mi po tom? Tak zaprvé - Likanen Etelä má vymakanou image postavenou na jakési městské legendě o divokém životě v Kirkkonummi, které můžete věřit, nebo ji brát s nadsázkou – záleží jen na vás. A zadruhé – ani hudba nezaostává. Spíš naopak – jsou to právě silné skladby plné až překvapivě melodických nápadů, které všechno táhnou kupředu. Jasně, že v nich jde intelektuální stránka trochu stranou, ale koho by pořád bavilo hrát si na filozofa? K nezaplacení je navíc takováhle hudba v situacích, kdy potřebujete pořádně nakopnout a dodat si trochu kuráže.




Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

překlady textů värttinä

Tady najdete pohromadě všechny české překlady, které  jsem doteď na blogu publikovala. Stačí kliknout na název skladby!                                                                              Viena (2015)                                                                                                                                                                      ...

Värttinä - Sulhassii

Ženichové Máš ženichy, ženichy máš ženichy, ženichy máš ženichy, ženichy máš ženichy, ženichy? Nápadníky na prahu a na prahu nápadníky na prahu a na prahu nápadníky na prahu, nápadníky na prahu nápadníky na prahu, nápadníky na prahu? Předhání se vesničané na námluvách a na námluvách nápadníci z vlastní země a vlastní země? Ennää, könnää, katse, katse könnää ennää etesee. Máš vysněného, vyhlédnutého ženicha velkého a pohledného a pohledného? Zásnubní hedvábí na skříni, na skříni, prsten je navlečený na prstu a navlečený. Prsten na prst navlečený, prsten na prst navlečený. Prsten na prst navlečený, prsten na prst navlečený. Ennää, könnää, katse, katse könnää ennää etesee. Tamhle je pro tebe pohledný ženich, tamhle je pro tebe pohledný ženich, drahý na věčné časy, drahý na věčné časy. Polib svého ženicha, polib svého ženicha. Obejmi ho bez dovolení, obejmi ho bez dovolení. Ennää, könnää, katse, katse könnää ennää etesee. Nesmíš mít černé myšlenky,...

Sitoi - Kun jumalat sulavat

  Když bohové roztávají (začátek celého života a cesta k nesmrtelnosti) světla na podlaze, postel na stropě tóny na zdech, tvoje slova v tomhle domě květenství zůstává, aby uvadlo, uschlo plus na malé kousíčky rozkopnutá hlava může dýchat, beznaděj v předsíni holá záda leží vedle mě vzdouvají se špatně naladěné záhyby žeber, když bránice plive do tvé náruče nejkrásnější výhrůžky sametové slavnosti, vzadu vlevo jazz svlečený rituál k rozbití dva existující se houpou, opíjí, kolébají, kývou a zítra se vzdají roztrhnu tvou vůni, brzy zreziví běž, nechoď, nechoď, běž houstnoucí krevní tlak přivádí k šílenství omylem se zachvějí zbloudilá gesta a tohle nepoznají, škádlí v šeru tíseň z požáru zbyl oxid uhelnatý, hořká nadávka, ale ne trpká nenávist tvoje ústa jsou třešňová dužina pichlavý výsměch vášně dokážeš mě otevřít, rozkvetu pak mě přerušuješ vlastními sliby všechno je naruby vzhůru nohama špatným směrem dotkni se mě, chci se odevzdat bohové roztávají a zůstává paměť a mimesis a bá...

Paperi T - Muutos

Muutos na Spotify Změna chceš, aby tě svlíkli pohledem nebo z pohledu teď, když visíme, což mi přijde jako pouto bejt tím, co nemusíme ale ukaž mi někoho, kdo nevykládá o svým bytí střešní byt je jenom pokoj, kterej má střechu, když už máš všechno, co jen chceš pomíjivá je i vnitřní krása a smrt jenom pauza, nevyřeší nic změníme se, když se přestěhujem nebo se přestěhujem, když se změníme kluci nikdy nebudou jenom kluci a nic se nezmění, dokud to funguje říkáš, že jsme si podobný já bych chtěl, abys nebyl taková hyperbola, hyperbore chce bejt všechny formy, kterýma není postiakaupungista.blogspot.com nikdy se neměň zůstaň napořád takovej, jakej jsi teď nikdy se neměň jak někdo vůbec může říct něco tak pitomýho? nikdy se neměň nikdy se neměň jak někdo vůbec může

älä lietso paranoiaa...

…älä googlaa Sitoi , vlastním jménem Reetta Nummi, je finská spoken word a vizuální umělkyně momentálně sídlící v Berlíně. Na hudební scéně o sobě dala poprvé vědět v roce 2018 singlem Kun jumalat sulavat (Když bohové roztávají) a milovníci poetické alternativy už tehdy zpozorněli. Jemná, atmosférická skladba kolem vás napoprvé sice může jen tak prošumět, s každým dalším poslechem však proniká stále hlouběji pod kůži. Její síla přitom nevyprchá ani po letech. Zdroj V roce 2018 Sitoi vydala debutové EP Huoneita (Pokoje), které se neslo v duchu jemného, erotickým dusnem nabitého spoken word přednesu, díky němuž texty plné slovních hříček, aliterací a básnických obratů stojí v centru veškerého dění. Huoneita je tak ideálním hudebním podkresem pro intimní chvilky poetických duší. V létě roku 2019, kdy se svět zdál ještě normální a mohli jsme si jezdit, kam jsme chtěli, Sitoi vystoupila v rámci společné show své bookingové agentury na helsinském Flow Festivalu . Jakožto věrná návštěvni...

Värttinä - Ikuikävä

Ikuikävä na Spotify Věčný stesk Proč jsi mě zanechal věčnému stesku? Odhodil jsi plavou, světlovlasou vyvolenou? Kutálím zprávy k těm nebesům, pláču k těm vzdušným ptákům. Čím jsem teď rozlítila svého velkého stvořitele? Sama jsem rozhněvala jednoho boha? Když mě odhodil, abych zůstala bez pomoci, zanechal mě pod oknem. postiakaupungista.blogspot.com Pod oknem časně zrána zrak zakalený steskem , celá v slzách. Komu teď po větru pošlu svou temnou bolest? Vypověděla bych své teskné tužby? Jak je srdce dlouho zrývané steskem, naplněné pocity osiřelého jablka. Pod oknem časně zrána zrak zakalený steskem , celá v slzách. Tehdy jsi všechny složil jako božího ptáčka, aby plakali k věčné obloze. Jak by jablko vzal na oblačný dvůr, jako hvězdu na oblohu, jako část Velkého vozu. Pozdě večer vyhlížím ze světnice. Procházím se ve zlatavém svitu měsíce. Když se rozední milosrdné ráno, pod oknem. Odvezená na kostelní hřbitov, pokropená vodou. Na jehličí věčných borovic, položená na měděné ...

tip na výlet: helsinki (praktická část)

aneb jak, kde a za kolik Ať už je vaše cílová destinace ve Finsku jakákoliv, minimálně krátké zastávce v Helsinkách se pravděpodobně nevyhnete. Dnes se tedy podíváme na pár praktických tipů ohledně cesty, dopravy a ubytování. Jak do Helsinek Nejrychleji a troufám si tvrdit taky nejlevněji se do Helsinek dopravíte samozřejmě letecky. Pokud vám nevadí letět s nízkonákladovou společností, výhodné nabídky přímých letů najdete u Norwegian ( www.norwegian.com ). Zpáteční letenku seženete od 120 eur, musíte ale počítat s tím, že každé odbavené zavazadlo vás připraví o dalších 12 eur navíc za jeden směr. Můžete si připlatit i za rezervaci sedadla nebo pojištění pro případ nemoci v době plánovaného letu, ale to jsou naštěstí jen dobrovolné poplatky. Jedinou nevýhodou cestování s Norwegian je to, že letadlo odlétá z Prahy po deváté hodině večerní a do Helsinek kvůli tomu dorazíte bezmála v jednu ráno. Pokud se vám ale nechce uprostřed noci jezdit do hotelu, není problém počkat na l...

tip na výlet: maastricht (a liège)

tour de kostely O krásách Maastrichtu mi už několikátý rok básnil každý druhý člověk, s kterým jsem zapředla rozhovor na téma cestování po Nizozemsku. Moje zvědavost a touha přesvědčit se, jestli je město opravdu tak kouzelné, jak se vypráví, mě letos přiměly nejjižnější část Nizozemska konečně navštívit. A zklamaná jsem nebyla, to vám můžu prozradit hned na začátku. pohled na Maastricht z břehu Mázy Pokud nemáte auto, do Maastrichtu se dostanete nejjednodušeji autobusem. Z Prahy bohužel neexistuje přímý spoj, a tak si musíte vybrat ze dvou tras. Když nasednete do autobusu mířícího do Nizozemska ( Eurolines i RegioJet ), můžete vystoupit v Eindhovenu, a odtud se kus vrátit vlakem. Cesta trvá asi hodinu a jednosměrná jízdenka vás vyjde na necelých 18 eur. Časově i finančně výhodnější je ale autobusová linka mířící do Belgie , která vás vysadí v Liège, jenž je od Maastrichtu co by kamenem dohodil. A protože jsem měla celkem nabitý itinerář, samozřejmě jsem neváhala téhle ...

videa z druhého dne flow festivalu 2017

...aneb co se hrálo před bouřkou a po ní Pykäri feat. Yona - Maneki Neko Silvana Imam ALMA - Drunk Tattoos

Värttinä - Liigua

Liigua chtěla bych klidného muže, liigua liigua, muže podle svých představ přivést pohledného, liigua liigua, překrásného, ale nenacházím milého, liigua liigua, který by mě utěšil pohledného, s nímž bych kráčela, liigua liigua, po jeho boku kráčela chtěla bych klidného muže, liigua liigua, muže podle svých představ přivést pohledného, liigua liigua, překrásného ve střemchovém háji střemchu v polokeřích větvičku zelenou ale nenacházím milého, liigua liigua, který by mě utěšil pohledného, s nímž bych kráčela, liigua liigua, po jeho boku kráčela dostala jsem bažinnou vránu z močálu, straku z plotu olšový špalek z lesíka, osikový pařez z vřesoviště smolný pařez od cesty, jalovec ze smrčiny pryskyřičný špalek z konce pole a šišku zpod kamene postiakaupungista.blogspot.com přijala jsem bídného, liigua liigua, bídného do muže s roztrhanými botami jsem se zamilovala, liigua liigua, zamilovala nedostala jsem do rukou drahého, s nímž bych mohla kráčet nedostala jsem d...