vzpomínka na dávné časy
Se svými téměř dvěma sty tisíci obyvateli patři Turku mezi největší finská města. Jedním dechem můžeme zároveň dodat, že jakožto bývalé hlavní město je také jedním z nejdůležitějších a historicky nejzajímavějších. Pokud se tedy někdy ocitnete na jihu Finska, jeho návštěvu byste neměli vynechat.
Cestujete-li přes Švédsko, nejjednodušším způsobem přepravy do Finska je nastoupit na trajekt, který vás vysadí právě v Turku. Cesta na párty lodi může být sice trochu divočejší, ale pokud si rezervujete kajutu, měli byste mít veškeré pohodlí, které nemůže zkazit žádný alkoholový turista. Jestli se ovšem do Turku vydáte z Helsinek, spíš než po vodě se vyplatí cestovat po zemi nebo vzduchem. Nejlevněji vás přibližně tříhodinová cesta vyjde, pokud využijete služeb nové nízkonákladové společnosti Onnibus (www.onnibus.fi). Při včasné rezervaci zaplatíte doslova pár eur a kapsu vám jízdenka neutrhne ani tehdy, když ji koupíte na poslední chvíli. Jestli se vám ale jízdní řád Onnibusu nestrefí do časového rozvrhu, můžete se samozřejmě spolehnout na tradiční Matkahuolto (www.matkahuolto.fi) nebo finské dráhy (www.vr.fi). Sice si dost připlatíte, ale spojů najdete habaděj.
Když se konečně ocitnete v cíli a plánujete tam i přenocovat, jako první určitě budete chtít najít nějakou střechu nad hlavou. Vzhledem k tomu, že Turku není žádná díra, nebudete mít problém objevit ubytování podle svých představ. Jediní, kteří si nebudou moct příliš vybírat, jsou cestovatelé s omezeným rozpočtem. Levný hostel je totiž ve městě jen jeden, a to Hostel Turku (www.hostelturku.fi), který najdete nedaleko Kauppatori neboli tržního náměstí. Dojdete k němu, pokud z přístavu zabočíte doprava a půjdete pořád rovně podél vody. Z nádraží je cesta trošku komplikovanější – musíte dojít na Kauppatori (z nádraží rovně dolů a pak doleva) a z něj pak zahnout doprava do ulice Linnankatu. Za noc ve společné ložnici zaplatíte asi 25 eur. Výhodou je, že pokoje jsou jen pro šest osob, takže máte šanci slušně se vyspat. (update 2017: Hostel Turku už nefunguje. Aktuální tipy na levné ubytování najdete v článku Tipy na levné ubytování v Turku.)
Turku kupodivu není tak častým cílem turistů, jak by se mohlo zdát. Důvodem může být i to, že typických turistických zajímavostí tu není zrovna požehnaně. Jestli nehodláte podnikat i výlety do okolí, na prohlídku samotného města vám bohatě postačí jeden den, do nějž kromě kultury bez problémů vměstnáte i nákupy.
Jste-li ubytovaní v Hostelu Turku, směle se vydejte doprava, pryč z centra. Po chvíli chůze narazíte na námořní muzeum Forum Marinum. Jak už název napovídá, dozvíte se v něm hlavně něco o lodích a loďařství. A pokud se vám nechce dovnitř, naproti muzeu si můžete prohlédnout alespoň zakotvené muzejní lodě, jejichž majestátnost vám vyrazí dech. O kousek dál najdete hrad z 13. století, jehož návštěvu rozhodně nesmíte vynechat. Přestože v porovnání s českými hrady úplně úchvatný není (a ta nová omítka mu tedy na kráse rozhodně nepřidává), svoji atmosféru má a nezastupitelné místo v historii Finska také. Budete-li pokračovat ještě kousek rovně, dojdete až k terminálům trajektů. Pokud vás jejich prohlídka neláká, můžete se pomalu vydat zpátky do centra. Za hezkého počasí si na březích Aurajoki nezapomeňte trochu odpočinout pohledem na řeku a romantické loďky.
Až dojdete zpátky na Kauppatori, můžete se směle vrhnout do nakupování místních potravin na trhu nebo čehokoliv dalšího v nákupním středisku Hansa. Potom se vydejte opačným směrem, než odkud jste přišli, a objevíte další dominantu Turku – ohromnou katedrálu s impozantní věží. Při troše štěstí si ji budete moct prohlédnout i zevnitř. A pokud i po tom všem stále toužíte po další várce informací, kousek od katedrály jich určitě spoustu načerpáte v muzeích Aboa Vetus et Ars Nova nebo zadarmo v městské knihovně. Jestli vám ani to nestačí, ještě o kus dál můžete navštívit univerzitu.
A jestli se vám po celém dni v obležení finskošvédských vjemů začalo stýskat po domově, nezoufejte a zajděte si do hospody na Kozla!
Komentáře
Okomentovat