aneb tipy na hudbu v nizozemštině
Naše hudební média se pořád zaměřují hlavně na hudbu v češtině a angličtině, a i když občas můžeme zaslechnout písničky i v jiných jazycích, pořád platí, že „jiná“ hudba za námi sama od sebe nepřijde. Aby pro vás hledání inspirace bylo trochu jednodušší, v několika článcích vám doporučím zajímavé interprety, kteří tvoří i v jiných jazycích než v obligátní angličtině. V prvním článku se zaměříme na vlámskou část Belgie.
Eva De Roovere
Eva De Roovere je rodačka z belgického Lieru, která svou kariéru začala v roce 1996 jako zpěvačka folkové kapely Kadril. V jejích řadách strávila osm let, ale nakonec se rozhodla vydat na sólovou dráhu. Její debutové album De Jager vyšlo v roce 2006 a díky hitům Fantastig toch a Anoniem se hned vyšvihlo na přední příčky hitparád. A není divu. Album nabízí prvotřídní pop, který je sice trochu přímočarý, ale přesto chytrý a zároveň přístupný doslova každému. Ve stejném stylu Eva pokračovala i na druhém albu Over & Weer, které přineslo hity jako Orpheus a Zoals in dat ene liedje.
V roce 2011 vydala třetí album Mijn huis a o dva roky později Viert, které vyšlo společně s autorskou sbírkou básní. A tím bohužel prozatím končí období, kdy Eva zpívala téměř výhradně v nizozemštině. Deska Chanticleer z loňského roku už je totiž celá v angličtině, stejně tak jako většina skladeb z následujícího EP Road Album. Příklonem k mainstreamovému jazyku hudba častokrát ztrácí jiskru a punc originality, a bohužel musím přiznat, že v případě Evy De Roovere tomu není jinak. Pokud se tedy s tvorbou téhle belgické zpěvačky chcete seznámit, doporučuju zaměřit se hlavně na její ranou tvorbu.
De Jager
Mira
Zpěvačka a pianistka Mira Bertels je krajankou Evy De Roovere a dokonce vystudovaly i stejnou hudební akademii, ale pokud je mi známo, nikdy spolu nespolupracovaly. A ani není divu, tvorba Miry je totiž tak trochu z jiného ranku. Ne tak komerční a přístupná, ale možná o to osobitější.
Debutové album In de daluren z roku 2006 je plné hořkosladkých příběhů podaných typickým antverpským dialektem, které vám ne nadarmo připomenou tvorbu těch nejproslulejších písničkářek – a rozhodně ne proto, že by se po nich Mira nějak opičila. Prostě má jen stejný dar napsat písničku, která má kromě silné melodie také silný text a skutečnou myšlenku, která vás přiměje opravdu se zamyslet nad tím, co právě posloucháte. Typickým příkladem je písnička In de fleur, jejíž mrazivou hitovost si v Belgii připomínají rok co rok v žebříčku 100 nejlepších belgických skladeb.
Stejně úspěšně Mira pokračovala i na svých dalších deskách Stukken van mensen (2008), Mira (2011) a loňské intimní Plaats. A nutno podotknout, že opravdu všechna její alba stojí za pozornost, každé z nich totiž nabízí trochu jiný hudební zážitek, i když samotný styl se nijak dramaticky nemění. Příběhy jednotlivých skladeb se ale vyvíjejí zároveň s Mirou.
Enkel Glas
Laïs
Zatímco první dva tipy byly pro fanoušky popu a písničkářství, Laïs zaujmou spíš milovníky folku a world music. Trio, které tvoří vokalistky Annelies Brosens, Jorunn Bauweraerts a Nathalie Delcroix, má totiž na repertoáru hlavně vlastní verze lidových písniček z různých koutů světa, které doplňují výpůjčky od jiných folkových kapel.
Laïs existují od roku 1994, první, eponymní album ale vydaly až v roce 1998. Do dnešní doby mají na kontě celkem osm alb, z nichž to poslední, Midwinter Tales, vyšlo v roce 2013. Ve svém repertoáru vždycky míchaly všechny možné jazyky od nizozemštiny přes francouzštinu, angličtinu, italštinu, švédštinu až k polštině, v poslední době se ovšem přiklánějí hlavně k intimnímu anglicky zpívanému folku, s nímž vystupují zejména v kostelech a komorních sálech.
Nikdy ale není pozdě připomenout si jejich začátky, v nichž vytvářely tu extrémně chytlavý, tu dojemný mix všeho, co je na jejich hudební cestě cvrnklo do nosu. Jako téměř povinný poslech doporučuju už zmiňovaný debut a také alba Dorothea (2000) a Douce Victime (2004). Za pozornost stojí i The Ladies‘ Second Song z roku 2007, na němž Laïs výrazněji experimentují s elektronikou.
't Smidje
Komentáře
Okomentovat