Přeskočit na hlavní obsah

nasaďte si ovoce na hlavu...

…budeme zpívat o životě a smrti

S pražským koncertem Mariny and the Diamonds to dlouho vypadalo všelijak – jedna změna za druhou nenasvědčovala ničemu dobrému. K úplnému zrušení ale naštěstí nedošlo, a tak jsme se začátkem března konečně dočkali plnohodnotného koncertu téhle velšsko-řecké zpěvačky a skladatelky. 

Ohledně nového místa konání, tedy Malé sportovní haly, se toho v souvislosti s tímhle koncertem namluvilo opravdu dost a rozhodně ne v dobrém. Musím se přiznat, že mě takové množství negativních komentářů a ostentativní vracení lístků dost vyděsilo, ale hala sama o sobě nakonec nebyla zas tak příšerná. Samozřejmě je neútulná a je tam zima jako v morně, ale dá se to přežít. Mnohem horším zážitkem pro mě bylo sledovat chování místních sekuriťáků, kteří se ukázali v opravdu odpudivém světle. Chápu, že dotyční asi nemají moc velké vzdělání ani sociální inteligenci, takže jim nedochází, že respekt si člověk nezíská zastrašováním. Ale to, co si někteří rádoby frajeři z pozice síly dovolovali vůči náctiletým holkám, bylo vážně nechutné. Je smutné, že je takový přístup k lidem nejen tolerovaný, ale ještě za něj někdo bere peníze.


Ale zpátky ke koncertu. Ačkoliv byl oficiální začátek programu ohlášen na osmou, už v pět bylo před halou pěkně narváno, a to hlavně teenagery. Bylo až překvapivé, jak mladé publikum Marina přilákala – za vše mluví citát odposlechnutý při čekání v davu: „Mně je už 22. Bylo mi hned jasné, že tady budu jedna z nejstarších.“ Věkovému složení publika tak trochu odpovídalo i chování – mírnému davovému šílenství a hysterickému ječení při otevírání hlavní brány jsme se nevyhnuli, ale všichni to naštěstí přežili ve zdraví. Každý si ukořistil místo před pódiem nebo na balkóně u hnusného zábradlí a čekání na hlavní hvězdu večera mohlo začít.

Ještě předtím ale zahrála česká předkapela Light & Love, o jejíž existenci jsem neměla ani tušení. Během jejich půlhodinového vystoupení se ovšem ukázalo, že alespoň jednu jejich písničku jsem už někde slyšela. Tuším, že to klidně mohlo být v nějaké reklamě. Hudbu samotnou je pro mě nicméně těžké hodnotit. Kdysi jsem nenáviděla slovní spojení „kytarovka, která vůbec nezní česky“ a opravdu se mi ho nechce po letech znovu vytahovat z klobouku, ale na Light & Love prostě sedí. Jestli je to pozitivní hodnocení, nebo ne, se rozhodněte sami. Pro mě byli kluci příjemní, ale chybělo jim to něco, co je odliší od tisícovek podobných „kytarovek“. Třeba se něco najde časem.


Hlavní koncert, na který všichni dlouhé hodiny netrpělivě čekali, začal bez velkého zpoždění v devět. Marina bez zbytečných ofuků energicky nastoupila na pódium a – místo hudby byl slyšet jen frenetický řev nadšených fanoušků a fanynek. Z úvodní skladby Mowgli’s Road jsem kvůli tomu neměla vůbec nic, ale publikum se naštěstí po čase uklidnilo a zvukaři asi taky trochu zapracovali, takže můj počáteční šok byl brzy zažehnán. Marina s kapelou pak pokračovala dalšími skladbami ze svého debutu Family Jewels, které publikum přijalo více než s nadšením – hned od začátku všichni zpívali spolu s interpretkou, máchali rukama nad hlavou (což nesnáším, ale uznávám, že to k tomu patří) a skákali. K rychlým písničkám jako Oh No! a Hollywood to sedělo, horší to bylo v případě pomalých skladeb. Třeba takový úvod ke krásné Obsessions dost fatálně utrpěl tím, jak se někteří pokoušeli zpívat nahlas, ale nemohli se strefit Marině do pusy a hulákali úplně mimo. Píšu to skoro pokaždé, ale koncert je o hlavním interpretovi, ne o fanoušcích, kteří se sami snaží za každou cenu zviditelnit. Zpívat nahlas při hlasitých skladbách nebo si jen tak pro sebe pobrukovat při těch tišších je super, ale otravovat svým řvaním ostatní rozhodně ne. Obzvlášť při intimních písničkách, kdy se veškerá pozornost upíná právě na hlas a nástroj hlavní hvězdy.


Po skladbě Hollywood se Marina na moment odebrala do zákulisí a trochu prostoru dostala i doprovodná kapela, která se díky tomu mohla víc předvést. Hned za chvíli ale pódium znovu ovládla Marina, tentokrát jako Electra Heart včetně obligátního srdíčka na tváři. Ze svého druhého alba zahrála čtyři zásadní skladby včetně Bubblegum Bitch a Primadonna a taky trochu zbytečnou, ale publikem zjevně milovanou How To Be A Heartbreaker. Místo ní by se na desce Electra Heart našlo hned několik mnohem lepších písní, ale koncertní setlist se prostě nemůže zavděčit každému. 


Po další pauze na převlékání se Marina na jeviště vrátila s obrovskými třešněmi na hlavě, a tak nebylo pochyb o tom, že třetí a poslední část show bude věnovaná právě ovoci neboli jejímu zatím poslednímu albu Froot. Konečně se tedy dočkali všichni ti, kteří si pracně vyráběli čelenky s jahodami, třešněmi a hroznovým vínem nebo si malovali citróny na obličej. A že jich v publiku nebylo zrovna málo. 



Podle počtu ovoce na hlavách přítomných slečen bylo jasné, že deska Froot je ohromně populární, ale právě během části věnované novinkovému albu se ukázalo, jak moc je Marinina tvorba paradoxní. Upnuté kostýmy, lascivní pózování a popové melodie snadno nalákají milovníky prvoplánového konzumu a věřím, že takových bylo na pražském koncertě víc než dost. V závěrečné části programu však Marina tohle všechno vzala, hodila za hlavu a začala publiku servírovat mnohem těžší kalibr – Savages o podstatě lidské krutosti, Immortal o životě a smrti a Happy o tom, jak konečně najít štěstí. Nevím, jestli to byl jen můj pocit, ale zdálo se mi, že takové stržení líbivého pozlátka velká část obecenstva neskousla a atmosféra tím trochu utrpěla. Já osobně Marině tleskám za odvahu kombinovat zábavu a teatrálnost se seriózními tématy a pokusy o společenskou kritiku, ale právě po živém vystoupení si říkám, kolik lidí zrovna tohle ocení. Příznivci rádiového popu a mainstreamových show zřejmě nechápou, proč Marina hrála tolik pomalých a „nudných“ skladeb, když má na kontě dostatek rozjuchaných hitovek. A přemýšlivější posluchači na koncert možná raději vůbec nešli, protože se lekli těch lesklých kostýmů a čelenek s ušima. 

Pro toho, kdo dokáže ocenit oba aspekty tvorby Mariny and the Diamonds, je ale její živý koncert určitě zážitek. Zatancujete si do sytosti, zazpíváte si spoustu refrénů, které znáte nazpaměť, a nakonec si pobrečíte jako želva (ano, písnička Happy je smrťák a brečím u ní pokaždé). Jako celek tedy show funguje, a to i přesto, že nějaké mouchy si na ní najde asi každý.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

překlady textů värttinä

Tady najdete pohromadě všechny české překlady, které  jsem doteď na blogu publikovala. Stačí kliknout na název skladby!                                                                              Viena (2015)                                                                                                                                                                      ...

Värttinä - Sulhassii

Ženichové Máš ženichy, ženichy máš ženichy, ženichy máš ženichy, ženichy máš ženichy, ženichy? Nápadníky na prahu a na prahu nápadníky na prahu a na prahu nápadníky na prahu, nápadníky na prahu nápadníky na prahu, nápadníky na prahu? Předhání se vesničané na námluvách a na námluvách nápadníci z vlastní země a vlastní země? Ennää, könnää, katse, katse könnää ennää etesee. Máš vysněného, vyhlédnutého ženicha velkého a pohledného a pohledného? Zásnubní hedvábí na skříni, na skříni, prsten je navlečený na prstu a navlečený. Prsten na prst navlečený, prsten na prst navlečený. Prsten na prst navlečený, prsten na prst navlečený. Ennää, könnää, katse, katse könnää ennää etesee. Tamhle je pro tebe pohledný ženich, tamhle je pro tebe pohledný ženich, drahý na věčné časy, drahý na věčné časy. Polib svého ženicha, polib svého ženicha. Obejmi ho bez dovolení, obejmi ho bez dovolení. Ennää, könnää, katse, katse könnää ennää etesee. Nesmíš mít černé myšlenky,...

Sitoi - Kun jumalat sulavat

  Když bohové roztávají (začátek celého života a cesta k nesmrtelnosti) světla na podlaze, postel na stropě tóny na zdech, tvoje slova v tomhle domě květenství zůstává, aby uvadlo, uschlo plus na malé kousíčky rozkopnutá hlava může dýchat, beznaděj v předsíni holá záda leží vedle mě vzdouvají se špatně naladěné záhyby žeber, když bránice plive do tvé náruče nejkrásnější výhrůžky sametové slavnosti, vzadu vlevo jazz svlečený rituál k rozbití dva existující se houpou, opíjí, kolébají, kývou a zítra se vzdají roztrhnu tvou vůni, brzy zreziví běž, nechoď, nechoď, běž houstnoucí krevní tlak přivádí k šílenství omylem se zachvějí zbloudilá gesta a tohle nepoznají, škádlí v šeru tíseň z požáru zbyl oxid uhelnatý, hořká nadávka, ale ne trpká nenávist tvoje ústa jsou třešňová dužina pichlavý výsměch vášně dokážeš mě otevřít, rozkvetu pak mě přerušuješ vlastními sliby všechno je naruby vzhůru nohama špatným směrem dotkni se mě, chci se odevzdat bohové roztávají a zůstává paměť a mimesis a bá...

Paperi T - Muutos

Muutos na Spotify Změna chceš, aby tě svlíkli pohledem nebo z pohledu teď, když visíme, což mi přijde jako pouto bejt tím, co nemusíme ale ukaž mi někoho, kdo nevykládá o svým bytí střešní byt je jenom pokoj, kterej má střechu, když už máš všechno, co jen chceš pomíjivá je i vnitřní krása a smrt jenom pauza, nevyřeší nic změníme se, když se přestěhujem nebo se přestěhujem, když se změníme kluci nikdy nebudou jenom kluci a nic se nezmění, dokud to funguje říkáš, že jsme si podobný já bych chtěl, abys nebyl taková hyperbola, hyperbore chce bejt všechny formy, kterýma není postiakaupungista.blogspot.com nikdy se neměň zůstaň napořád takovej, jakej jsi teď nikdy se neměň jak někdo vůbec může říct něco tak pitomýho? nikdy se neměň nikdy se neměň jak někdo vůbec může

älä lietso paranoiaa...

…älä googlaa Sitoi , vlastním jménem Reetta Nummi, je finská spoken word a vizuální umělkyně momentálně sídlící v Berlíně. Na hudební scéně o sobě dala poprvé vědět v roce 2018 singlem Kun jumalat sulavat (Když bohové roztávají) a milovníci poetické alternativy už tehdy zpozorněli. Jemná, atmosférická skladba kolem vás napoprvé sice může jen tak prošumět, s každým dalším poslechem však proniká stále hlouběji pod kůži. Její síla přitom nevyprchá ani po letech. Zdroj V roce 2018 Sitoi vydala debutové EP Huoneita (Pokoje), které se neslo v duchu jemného, erotickým dusnem nabitého spoken word přednesu, díky němuž texty plné slovních hříček, aliterací a básnických obratů stojí v centru veškerého dění. Huoneita je tak ideálním hudebním podkresem pro intimní chvilky poetických duší. V létě roku 2019, kdy se svět zdál ještě normální a mohli jsme si jezdit, kam jsme chtěli, Sitoi vystoupila v rámci společné show své bookingové agentury na helsinském Flow Festivalu . Jakožto věrná návštěvni...

Värttinä - Ikuikävä

Ikuikävä na Spotify Věčný stesk Proč jsi mě zanechal věčnému stesku? Odhodil jsi plavou, světlovlasou vyvolenou? Kutálím zprávy k těm nebesům, pláču k těm vzdušným ptákům. Čím jsem teď rozlítila svého velkého stvořitele? Sama jsem rozhněvala jednoho boha? Když mě odhodil, abych zůstala bez pomoci, zanechal mě pod oknem. postiakaupungista.blogspot.com Pod oknem časně zrána zrak zakalený steskem , celá v slzách. Komu teď po větru pošlu svou temnou bolest? Vypověděla bych své teskné tužby? Jak je srdce dlouho zrývané steskem, naplněné pocity osiřelého jablka. Pod oknem časně zrána zrak zakalený steskem , celá v slzách. Tehdy jsi všechny složil jako božího ptáčka, aby plakali k věčné obloze. Jak by jablko vzal na oblačný dvůr, jako hvězdu na oblohu, jako část Velkého vozu. Pozdě večer vyhlížím ze světnice. Procházím se ve zlatavém svitu měsíce. Když se rozední milosrdné ráno, pod oknem. Odvezená na kostelní hřbitov, pokropená vodou. Na jehličí věčných borovic, položená na měděné ...

tip na výlet: helsinki (praktická část)

aneb jak, kde a za kolik Ať už je vaše cílová destinace ve Finsku jakákoliv, minimálně krátké zastávce v Helsinkách se pravděpodobně nevyhnete. Dnes se tedy podíváme na pár praktických tipů ohledně cesty, dopravy a ubytování. Jak do Helsinek Nejrychleji a troufám si tvrdit taky nejlevněji se do Helsinek dopravíte samozřejmě letecky. Pokud vám nevadí letět s nízkonákladovou společností, výhodné nabídky přímých letů najdete u Norwegian ( www.norwegian.com ). Zpáteční letenku seženete od 120 eur, musíte ale počítat s tím, že každé odbavené zavazadlo vás připraví o dalších 12 eur navíc za jeden směr. Můžete si připlatit i za rezervaci sedadla nebo pojištění pro případ nemoci v době plánovaného letu, ale to jsou naštěstí jen dobrovolné poplatky. Jedinou nevýhodou cestování s Norwegian je to, že letadlo odlétá z Prahy po deváté hodině večerní a do Helsinek kvůli tomu dorazíte bezmála v jednu ráno. Pokud se vám ale nechce uprostřed noci jezdit do hotelu, není problém počkat na l...

tip na výlet: maastricht (a liège)

tour de kostely O krásách Maastrichtu mi už několikátý rok básnil každý druhý člověk, s kterým jsem zapředla rozhovor na téma cestování po Nizozemsku. Moje zvědavost a touha přesvědčit se, jestli je město opravdu tak kouzelné, jak se vypráví, mě letos přiměly nejjižnější část Nizozemska konečně navštívit. A zklamaná jsem nebyla, to vám můžu prozradit hned na začátku. pohled na Maastricht z břehu Mázy Pokud nemáte auto, do Maastrichtu se dostanete nejjednodušeji autobusem. Z Prahy bohužel neexistuje přímý spoj, a tak si musíte vybrat ze dvou tras. Když nasednete do autobusu mířícího do Nizozemska ( Eurolines i RegioJet ), můžete vystoupit v Eindhovenu, a odtud se kus vrátit vlakem. Cesta trvá asi hodinu a jednosměrná jízdenka vás vyjde na necelých 18 eur. Časově i finančně výhodnější je ale autobusová linka mířící do Belgie , která vás vysadí v Liège, jenž je od Maastrichtu co by kamenem dohodil. A protože jsem měla celkem nabitý itinerář, samozřejmě jsem neváhala téhle ...

videa z druhého dne flow festivalu 2017

...aneb co se hrálo před bouřkou a po ní Pykäri feat. Yona - Maneki Neko Silvana Imam ALMA - Drunk Tattoos

Värttinä - Liigua

Liigua chtěla bych klidného muže, liigua liigua, muže podle svých představ přivést pohledného, liigua liigua, překrásného, ale nenacházím milého, liigua liigua, který by mě utěšil pohledného, s nímž bych kráčela, liigua liigua, po jeho boku kráčela chtěla bych klidného muže, liigua liigua, muže podle svých představ přivést pohledného, liigua liigua, překrásného ve střemchovém háji střemchu v polokeřích větvičku zelenou ale nenacházím milého, liigua liigua, který by mě utěšil pohledného, s nímž bych kráčela, liigua liigua, po jeho boku kráčela dostala jsem bažinnou vránu z močálu, straku z plotu olšový špalek z lesíka, osikový pařez z vřesoviště smolný pařez od cesty, jalovec ze smrčiny pryskyřičný špalek z konce pole a šišku zpod kamene postiakaupungista.blogspot.com přijala jsem bídného, liigua liigua, bídného do muže s roztrhanými botami jsem se zamilovala, liigua liigua, zamilovala nedostala jsem do rukou drahého, s nímž bych mohla kráčet nedostala jsem d...