Přeskočit na hlavní obsah

go with the flow

Vzhledem k tomu, že letošní česká festivalová nabídka nebyla nijak zvlášť oslnivá, nezbylo mi než porozhlédnout se po line-upech zahraničních akcí. Rozhodnutí, kam se vydat, nakonec bylo překvapivě jednoduché – při pohledu na program helsinského Flow Festivalu bylo jasné, že letos do Finska nepojedu jen nakupovat žvýkačky a čokoládu.

Přestože celý festival trvá čtyři dny, kvůli omezenému rozpočtu a nabitému itineráři jsem na Flow festu strávila jen jediný den. I ten však rozhodně stál za to: line-up byl natolik napěchovaný kapelami, které jsem si chtěla alespoň chvíli poslechnout, že nebylo možné stihnout víc než polovinu koncertů, které jsem si naplánovala. A věřte mi, to se mně na festivalech zrovna moc často nestává.

Celou akci jsem chtěla zahájit dětským vystoupením Mimmit, což je Pauliina Lerche se sestrou a jejich písničky, které jsou dětské leda tak svými texty. Hudebně v nich můžete slyšet vlivy kapel jako Burlakat nebo Värttinä, jejichž členkou Pauliina také byla. Kvůli časovému skluzu jsem ale na místo konání dětského programu dorazila přesně ve chvíli, kdy Mimmit končily a z jejich setu jsem nestihla ani notu. Čekalo mě toho ale ještě tolik, že jsem neměla šanci smutnit.

Po krátké prohlídce areálu, který byl tak akorát velký, aby člověk mohl pohodlně přecházet od pódia k pódiu, aniž by tím ztratil půlku odpoledne, a také příkladně čistý, jsem se vydala do Black Tentu na vystoupení Angel Haze. Angel v line-upu na poslední chvíli nahradila jakousi mně neznámou kapelu a díky bohu za to. Od jejího setu jsem nečekala nic a odnesla si všechno. Publikum tvořily především slečny kolem dvacítky, mezi něž jsem naštěstí ještě pořád poměrně zapadla, a tak se můj strach z ortodoxního hiphopového publika ve spadlých kalhotách a nakřivo naražených kšiltovkách ukázal jako zbytečný. Párty mohla začít.



Angel hned během prvních dvou skladeb v podstatě zrušila pódium a většinou rapovala mezi diváky. Což bylo sice milé, ale na druhou stranu ji během podstatné části vystoupení vůbec nebylo vidět. No co, alespoň se člověk mohl soustředit na vlastní taneční kreace – a že k nim repertoár Angel Haze v živém provedení přímo vybízí. Potvrdit by vám to mohla i Alana Haim, která, valnou většinou publika nepoznána, v jednu chvíli vběhla na pódium, aby rapperce vzdala svým divokým tanečním číslem hold. Není nadto, když se ženy v hudebním byznysu podporují. :-)

Angel rapovala jako o život, většinu zahraných skladeb jsem vůbec neznala, ale ve výsledku to bylo jedno. Atmosféra byla čím dál tím lepší, když v tom se Angel začala omlouvat, že už musí končit. Na rozloučenou zahrála energií sršící hit New York, jehož živá verze se s tou studiovou vůbec nedá srovnávat. To, co se během téhle skladby v Černém stanu dělo, jde těžko popisovat slovy, to se musí zažít. Slovy samotné Angel prostě "wild and cool".

Po Angel Haze jsem hodlala na chvíli zaskočit na vystoupení finských Olimpia Splendid s Jonnou Karankou alias Kuupuu. Ukázalo se ale, že Haim mají v Helsinkách víc fanoušků, než jsem očekávala, a tak mi nezbylo než zasednout strategické místo u pódia a experimentální elektroniku oželet. Přeci jen jsem neletěla takovou dálku, abych sestry viděla odněkud ze zadní části stanu.


Zdlouhavé čekání se naštěstí vyplatilo. Vystoupení Haim bylo přesně takové, jaké mělo být. Stačí se podívat na jakýkoliv záznam jejich koncertu na YouTube a víte přesně, čeho jsme na Flow Festivalu byli svědky – nepřekvapivého, avšak stále nadprůměrného koncertu. V setlistu se objevily všechny skladby, které si fanoušci kapely jen mohli přát (i když ono to upřímně ani jinak nešlo – Haim zatím nijak zvlášť rozsáhlý repertoár nemají), jako bonus doplněné vtipnými průpovídkami, o něž se starala zejména nejstarší ze sester, Este.
 
Prostřední sestra Danielle byla naopak téměř po celou dobu ještě tišší, než je u ní zvykem. Jak se ukázalo, důvodem byly problémy s hlasivkami, kvůli nimž měla na radu lékaře dodržovat hlasový klid. Většinu vokálních partů tak za ni převzaly Este a Alana, na výsledném zvuku však nebylo vůbec poznat, že se vlastně jednalo o znouzectnost. Jak ale koncert gradoval, Danielle už to nevydržela a se slovy „Fuck it, I’m gonna sing this song!“ nakonec přece jen zazpívala. A publikum to náležitě ocenilo.

Po Haim následoval přesun do většího Nokia Blue Tentu a můj osobní vrchol večera – vystoupení Bat For Lashes, kterému samozřejmě předcházelo obligátní hodinové sezení před pódiem. I toto čekání se ovšem vyplatilo stonásobně. Napsat, že Natasha Khan má charisma, nevystihuje vůbec nic. Natasha Khan má prostě CHARISMA a k tomu ještě vzácnou schopnost dát vám pocit, že celý koncert je tu jen a jen pro vás. A je úplně jedno, že pravděpodobně ve všech 9999 případech, kdy jste přesvědčeni, že oční kontakt udržuje právě s vámi, se dívá úplně jinam. Ostatní lidé tu prostě nejsou a hotovo.



Setlist koncertu se kupodivu nesoustředil jen na poslední album The Haunted Man, ale byl rovnoměrným průřezem všemi třemi řadovými alby Bat For Lashes. Díky tomu jsme kromě Lilies, Laury nebo All Your Gold měli možnost slyšet i „klasiky“ typu Horse and I, What’s A Girl To Do, Glass a samozřejmě Daniel. Dokonce došlo i na kratičký návrat Pearl v emotivní skladbě Siren Song. Celé vystoupení bylo překvapivě energické a taneční, na žádnou „intelektuální nudu“ rozhodně nedošlo. Natasha na pódiu tančila, skákala, neustále se divila, že přišlo tolik diváků, a jen tak mimochodem se přiznala, že zbožňuje mumínky. No řekněte, kdo by jí odolal?

Závěr festivalu obstarala Grimes, kterou všichni neustále vynášejí do nebes, a tak jsem se nechala strhnout davem a v očekávání nadprůměrného zážitku jsem se zařadila mezi čekající pod pódiem. Místo zábavného koncertu mě však čekalo zklamání. Hlavní interpretka své vystoupení zahájila tím, že nejprve roztržitě běhala mezi pódiem a zákulisím (důvodem bylo „něco technického, co s vámi nesouvisí“), načež rozezněla produkci, která spíš než hudbu připomínala mučení strojů, které přehlušovalo jakékoliv pokusy o vokální projev. To, že ohlušující příliv basů nešel snést ani se špunty v uších, potvrdil i exodus části diváků do zadnějších řad.



Po úprku do zadní části stanu sice zvuky linoucí se z pódia začaly více připomínat hudbu, ani to však nepomohlo tomu, že koncert byl prostě nudný. Poslechla jsem si Oblivion, ale čekat na Genesis už jsem nevydržela. Představa, že moje oblíbená skladba nakonec třeba ani nepřijde na řadu, byla dostatečným důvodem k opuštění areálu. Pardon Grimes, ale na tvůj samostatný koncert bych tedy nešla.

Na druhou stranu, na jakýkoliv další ročník Flow Festivalu si zajedu ráda. Výborný multižánrový line-up, snadno dostupný, prostorný a čistý areál a publikum, které se na akci nepřišlo zpít do němoty, ale užít si svátek hudby, jsou dostatečnými plusy, kterými se rozhodně nemůže chlubit každý festival. A nepřebijí je ani negativa v podobě předraženého vstupného, jídla a pití – alespoň jednou za rok se přece do zábavy vyplatí investovat.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

překlady textů värttinä

Tady najdete pohromadě všechny české překlady, které  jsem doteď na blogu publikovala. Stačí kliknout na název skladby!                                                                              Viena (2015)                                                                                                                                                                      ...

Värttinä - Sulhassii

Ženichové Máš ženichy, ženichy máš ženichy, ženichy máš ženichy, ženichy máš ženichy, ženichy? Nápadníky na prahu a na prahu nápadníky na prahu a na prahu nápadníky na prahu, nápadníky na prahu nápadníky na prahu, nápadníky na prahu? Předhání se vesničané na námluvách a na námluvách nápadníci z vlastní země a vlastní země? Ennää, könnää, katse, katse könnää ennää etesee. Máš vysněného, vyhlédnutého ženicha velkého a pohledného a pohledného? Zásnubní hedvábí na skříni, na skříni, prsten je navlečený na prstu a navlečený. Prsten na prst navlečený, prsten na prst navlečený. Prsten na prst navlečený, prsten na prst navlečený. Ennää, könnää, katse, katse könnää ennää etesee. Tamhle je pro tebe pohledný ženich, tamhle je pro tebe pohledný ženich, drahý na věčné časy, drahý na věčné časy. Polib svého ženicha, polib svého ženicha. Obejmi ho bez dovolení, obejmi ho bez dovolení. Ennää, könnää, katse, katse könnää ennää etesee. Nesmíš mít černé myšlenky,...

Sitoi - Kun jumalat sulavat

  Když bohové roztávají (začátek celého života a cesta k nesmrtelnosti) světla na podlaze, postel na stropě tóny na zdech, tvoje slova v tomhle domě květenství zůstává, aby uvadlo, uschlo plus na malé kousíčky rozkopnutá hlava může dýchat, beznaděj v předsíni holá záda leží vedle mě vzdouvají se špatně naladěné záhyby žeber, když bránice plive do tvé náruče nejkrásnější výhrůžky sametové slavnosti, vzadu vlevo jazz svlečený rituál k rozbití dva existující se houpou, opíjí, kolébají, kývou a zítra se vzdají roztrhnu tvou vůni, brzy zreziví běž, nechoď, nechoď, běž houstnoucí krevní tlak přivádí k šílenství omylem se zachvějí zbloudilá gesta a tohle nepoznají, škádlí v šeru tíseň z požáru zbyl oxid uhelnatý, hořká nadávka, ale ne trpká nenávist tvoje ústa jsou třešňová dužina pichlavý výsměch vášně dokážeš mě otevřít, rozkvetu pak mě přerušuješ vlastními sliby všechno je naruby vzhůru nohama špatným směrem dotkni se mě, chci se odevzdat bohové roztávají a zůstává paměť a mimesis a bá...

Paperi T - Muutos

Muutos na Spotify Změna chceš, aby tě svlíkli pohledem nebo z pohledu teď, když visíme, což mi přijde jako pouto bejt tím, co nemusíme ale ukaž mi někoho, kdo nevykládá o svým bytí střešní byt je jenom pokoj, kterej má střechu, když už máš všechno, co jen chceš pomíjivá je i vnitřní krása a smrt jenom pauza, nevyřeší nic změníme se, když se přestěhujem nebo se přestěhujem, když se změníme kluci nikdy nebudou jenom kluci a nic se nezmění, dokud to funguje říkáš, že jsme si podobný já bych chtěl, abys nebyl taková hyperbola, hyperbore chce bejt všechny formy, kterýma není postiakaupungista.blogspot.com nikdy se neměň zůstaň napořád takovej, jakej jsi teď nikdy se neměň jak někdo vůbec může říct něco tak pitomýho? nikdy se neměň nikdy se neměň jak někdo vůbec může

älä lietso paranoiaa...

…älä googlaa Sitoi , vlastním jménem Reetta Nummi, je finská spoken word a vizuální umělkyně momentálně sídlící v Berlíně. Na hudební scéně o sobě dala poprvé vědět v roce 2018 singlem Kun jumalat sulavat (Když bohové roztávají) a milovníci poetické alternativy už tehdy zpozorněli. Jemná, atmosférická skladba kolem vás napoprvé sice může jen tak prošumět, s každým dalším poslechem však proniká stále hlouběji pod kůži. Její síla přitom nevyprchá ani po letech. Zdroj V roce 2018 Sitoi vydala debutové EP Huoneita (Pokoje), které se neslo v duchu jemného, erotickým dusnem nabitého spoken word přednesu, díky němuž texty plné slovních hříček, aliterací a básnických obratů stojí v centru veškerého dění. Huoneita je tak ideálním hudebním podkresem pro intimní chvilky poetických duší. V létě roku 2019, kdy se svět zdál ještě normální a mohli jsme si jezdit, kam jsme chtěli, Sitoi vystoupila v rámci společné show své bookingové agentury na helsinském Flow Festivalu . Jakožto věrná návštěvni...

Värttinä - Ikuikävä

Ikuikävä na Spotify Věčný stesk Proč jsi mě zanechal věčnému stesku? Odhodil jsi plavou, světlovlasou vyvolenou? Kutálím zprávy k těm nebesům, pláču k těm vzdušným ptákům. Čím jsem teď rozlítila svého velkého stvořitele? Sama jsem rozhněvala jednoho boha? Když mě odhodil, abych zůstala bez pomoci, zanechal mě pod oknem. postiakaupungista.blogspot.com Pod oknem časně zrána zrak zakalený steskem , celá v slzách. Komu teď po větru pošlu svou temnou bolest? Vypověděla bych své teskné tužby? Jak je srdce dlouho zrývané steskem, naplněné pocity osiřelého jablka. Pod oknem časně zrána zrak zakalený steskem , celá v slzách. Tehdy jsi všechny složil jako božího ptáčka, aby plakali k věčné obloze. Jak by jablko vzal na oblačný dvůr, jako hvězdu na oblohu, jako část Velkého vozu. Pozdě večer vyhlížím ze světnice. Procházím se ve zlatavém svitu měsíce. Když se rozední milosrdné ráno, pod oknem. Odvezená na kostelní hřbitov, pokropená vodou. Na jehličí věčných borovic, položená na měděné ...

tip na výlet: helsinki (praktická část)

aneb jak, kde a za kolik Ať už je vaše cílová destinace ve Finsku jakákoliv, minimálně krátké zastávce v Helsinkách se pravděpodobně nevyhnete. Dnes se tedy podíváme na pár praktických tipů ohledně cesty, dopravy a ubytování. Jak do Helsinek Nejrychleji a troufám si tvrdit taky nejlevněji se do Helsinek dopravíte samozřejmě letecky. Pokud vám nevadí letět s nízkonákladovou společností, výhodné nabídky přímých letů najdete u Norwegian ( www.norwegian.com ). Zpáteční letenku seženete od 120 eur, musíte ale počítat s tím, že každé odbavené zavazadlo vás připraví o dalších 12 eur navíc za jeden směr. Můžete si připlatit i za rezervaci sedadla nebo pojištění pro případ nemoci v době plánovaného letu, ale to jsou naštěstí jen dobrovolné poplatky. Jedinou nevýhodou cestování s Norwegian je to, že letadlo odlétá z Prahy po deváté hodině večerní a do Helsinek kvůli tomu dorazíte bezmála v jednu ráno. Pokud se vám ale nechce uprostřed noci jezdit do hotelu, není problém počkat na l...

tip na výlet: maastricht (a liège)

tour de kostely O krásách Maastrichtu mi už několikátý rok básnil každý druhý člověk, s kterým jsem zapředla rozhovor na téma cestování po Nizozemsku. Moje zvědavost a touha přesvědčit se, jestli je město opravdu tak kouzelné, jak se vypráví, mě letos přiměly nejjižnější část Nizozemska konečně navštívit. A zklamaná jsem nebyla, to vám můžu prozradit hned na začátku. pohled na Maastricht z břehu Mázy Pokud nemáte auto, do Maastrichtu se dostanete nejjednodušeji autobusem. Z Prahy bohužel neexistuje přímý spoj, a tak si musíte vybrat ze dvou tras. Když nasednete do autobusu mířícího do Nizozemska ( Eurolines i RegioJet ), můžete vystoupit v Eindhovenu, a odtud se kus vrátit vlakem. Cesta trvá asi hodinu a jednosměrná jízdenka vás vyjde na necelých 18 eur. Časově i finančně výhodnější je ale autobusová linka mířící do Belgie , která vás vysadí v Liège, jenž je od Maastrichtu co by kamenem dohodil. A protože jsem měla celkem nabitý itinerář, samozřejmě jsem neváhala téhle ...

videa z druhého dne flow festivalu 2017

...aneb co se hrálo před bouřkou a po ní Pykäri feat. Yona - Maneki Neko Silvana Imam ALMA - Drunk Tattoos

Värttinä - Liigua

Liigua chtěla bych klidného muže, liigua liigua, muže podle svých představ přivést pohledného, liigua liigua, překrásného, ale nenacházím milého, liigua liigua, který by mě utěšil pohledného, s nímž bych kráčela, liigua liigua, po jeho boku kráčela chtěla bych klidného muže, liigua liigua, muže podle svých představ přivést pohledného, liigua liigua, překrásného ve střemchovém háji střemchu v polokeřích větvičku zelenou ale nenacházím milého, liigua liigua, který by mě utěšil pohledného, s nímž bych kráčela, liigua liigua, po jeho boku kráčela dostala jsem bažinnou vránu z močálu, straku z plotu olšový špalek z lesíka, osikový pařez z vřesoviště smolný pařez od cesty, jalovec ze smrčiny pryskyřičný špalek z konce pole a šišku zpod kamene postiakaupungista.blogspot.com přijala jsem bídného, liigua liigua, bídného do muže s roztrhanými botami jsem se zamilovala, liigua liigua, zamilovala nedostala jsem do rukou drahého, s nímž bych mohla kráčet nedostala jsem d...