…aneb středověký hrad, Sibeliovy stopy i odpočinek v přírodě
Hämeenlinna je bezmála sedmdesátitisícové město v provincii Kanta-Häme v jižním Finsku. Najdete ho téměř přesně na půli cesty mezi Helsinkami a Tampere, a díky tomu je Hämeenlinna skvělým cílem jednodenních výletů právě z těchto dvou měst.
Kauppatori
Z Helsinek i Tampere se sem nejjednodušeji dostanete autobusem. Nejlevnější je samozřejmě Onnibus – při včasné rezervaci můžete jednosměrnou jízdenku koupit už za dvě eura. Zejména v létě ovšem častokrát seženete výhodné tarify i u ostatních autobusových dopravců. Stačí se podívat na www.matkahuolto.fi. Z Helsinek cesta trvá asi hodinu dvacet, z Tampere o deset minut míň. Pokud preferujete cestování vlakem, i to je samozřejmě možnost. Cesta bude o pár minut kratší, musíte ale počítat s tím, že si za jízdenku připlatíte, počítejte tak s 15 eury za jeden směr. Jízdní řády vlaků najdete na www.vr.fi.
Hämeenlinnský kostel (Hämeenlinnan kirkko)
Pokud do Hämeenlinny přijedete autobusem, vystoupíte na celkem nepřívětivém nádraží, kde se s největší pravděpodobností nebudete mít chuť zdržovat příliš dlouho. S klidem se tedy můžete vydat za těmi skutečnými zajímavostmi. Po chvíli chůze po Linnankatu nebo Sibeliuksenkatu dojdete na tržní náměstí Kauppatori, kde při troše štěstí stihnete nejen trhy, ale možná i nějaký venkovní koncert nebo představení. Dominantou náměstí je menší protestantský kostel, zvaný prostě hämeenlinnský a pocházející z 18. století. O kousek dál pro změnu najdete rodný dům legendárního skladatele Jeana Sibelia, který v současné době slouží i jako malé muzeum. Vstupné pro dospělého je momentálně 5 eur.
Rodný dům Jeana Sibelia
Když budete od kostela pokračovat dál rovně ve směru, z kterého jste přišli, dojdete k průlivu Linnansalmi. Můžete si tam prohlédnout malé přístaviště osobních lodí, případně si trochu oddechnout v parku. Půjdete-li dál doleva podél vody, po chvíli cesty dojdete k Hämeskému hradu (Hämeen linna) z 13. století, který dal městu jméno a zároveň se stal jeho nejvýraznějším symbolem.
Hämeský hrad (Hämeen linna)
Já jsem bohužel přijela v tu nejnevhodnější dobu, kdy se na nádvoří konal několikadenní středověký festival, kvůli němuž byl celý hrad obehnaný plotem. Pro milovníky starých časů to může být zajímavá akce, mně ovšem spíš zkřížila plány, protože bez zaplacení vstupného na festival se k hradu vůbec nedalo přiblížit. Neporadím vám tedy, jestli se vyplatí zajít si na prohlídku s průvodcem, případně navštívit některé z přilehlých muzeí (konkrétně vězeňské, historické nebo muzeum dělostřelectva).
O prohlídku interiérů jsem sice přišla, ale naštěstí mi zbyla alespoň možnost prohlídky okolí hradu, které nabízí typický klid finské přírody. Ze břehu je dokonce možné zahlédnout i část národního parku Aulanko, který určitě stojí za návštěvu v případě, že jste v Hämeenlinně déle než jedno odpoledne. A přes plot jsem nakonec viděla i některé venkovní exponáty patřící muzeu dělostřelectva, takže ve výsledku stála i tahle nepodařená část výletu za to.
Cestou zpátky do centra můžete ještě přejít most přes jezero Vanajavesi, na jehož druhém břehu najdete bývalou továrnu přestavěnou na obrovské kulturní a kongresové centrum Verkatehdas, v němž se pořádají koncerty, výstavy a všechny možné akce. Jen o 150 metrů dál je Muzeum umění, v němž můžete obdivovat krátkodobé výstavy děl rozličných uměleckých stylů i období. Vstupenka pro dospělého stojí 10 eur. Hned vedle je také kino Rex.
Verkatehdas
A jestli vás už kultura i příroda zmohly, v blízkosti autobusového nádraží najdete několik nákupních center a supermarketů, takže po cestě zpátky na autobus stihnete i sehnat nějaké suvenýry nebo nakoupit něco na zub.
Zkrátka, ani v Hämeenlinně se nudit nebudete!
P.S. Linky v textu nejsou placená reklama, ale odkazy na oficiální webové stránky nebo další informace pro ty, kterým se nechce googlovat. Tak se na ně nebojte kliknout. :)
Komentáře
Okomentovat