něco pro ty, kteří nehledají jen typická turistická lákadla
Určitě to pro vás nebude až takovým překvapením, ale Eindhoven opravdu není město, které by nabízelo nepřeberné množství typické turistické zábavy. A právě to je na něm ve výsledku nejzajímavější. Jestli z duše nesnášíte ulice plné lidí tlačících se mezi stánky s podivnými suvenýry, tady by se vám mohlo líbit.
Doprava do Eindhovenu je z České republiky až překvapivě jednoduchá. Autobusem vás sem dovezou Eurolines nebo RegioJet za 950 korun a cesta trvá oběma společnostem asi dvanáct hodin. Zejména pro lidi z Brna a okolí je kratší a možná i levnější variantou doprava letadlem, a to přímým spojem z Brna se společností WizzAir. S tou ale zatím nemám žádné zkušenosti, takže nemůžu soudit, jestli je třeba i pro Pražáky cesta se zastávkou v Brně výhodnější.
Já jsem do Eindhovenu jela s RegioJetem (tehdy pořád ještě Student Agency) a neměla jsem žádné problémy, i když jsem třeba neměla ani tušení, v jaké části města mě autobus vysadí. Naštěstí ale zastavil jen kousek od vlakového nádraží, ke kterému je to pěšky tak deset minut, možná ani ne. Stačí jít pořád rovně ve směru, v jakém přijel autobus.
Horší to bylo s hledáním hotelu, v kterém jsem měla rezervované ubytování. Nádraží mě zklamalo tím, že jsem tam nenašla žádný pořádný plánek města, podle kterého by se dalo zorientovat, ale naštěstí mi fungovala GPS, takže krize byla zažehnaná. Mapu nejspíš seženete v turistickém obchodě hned před nádražím, ale obávám se, že zadarmo to asi nebude.
Pokud budete v Eindhovenu přes noc, hlavu můžete složit například v Lightotelu (www.lightotel.nl), který můžu doporučit cestovatelům, kteří chtějí něco cenově přijatelného, ale přece jen o trochu lepšího než hostel. Za 35 eur si tu můžete rezervovat jednolůžkový pokoj se společnou koupelnou a troufám si říct, že za tu cenu je pokoj opravdu dobrý. Čekat kvalitu a služby několikahvězdičkového hotelu by samozřejmě bylo naivní, ale jinak je tu, alespoň co se týče zařízení, všechno v pořádku. Zaplatit musíte předem kartou (pozor, hotel si k ceně automaticky připočítá i turistickou daň ve výši 3,50 eur), protože v hotelu není recepce, a tak byste ani neměli u koho zaplatit. Při svém pobytu totiž pravděpodobně nikoho z personálu ani neuvidíte. Číslo pokoje vám sdělí nějaký člověk poté, co zazvoníte u vchodu, a klíče si pak vyzvednete přímo v pokoji.
Ačkoliv proti samotnému pokoji nic nemám, musím přiznat, že Lightotel bohužel není nic pro ty, kteří se v noci chtějí pořádně vyspat. Stěny i dveře jsou jako z papíru a všechno včetně schodiště neuvěřitelně vrže. Navíc při mém pobytu celou noc někdo hrozně nahlas klábosil v kuchyni v přízemí, což kvůli výše zmíněnému opravdu nebylo možné přeslechnout. Myslela jsem, že to byli nějací neukáznění hosti, ale podle několika recenzí na internetu to zjevně nebyla žádná výjimka. Prý se v té kuchyni v noci pravidelně schází personál a diskutuje. Dalším negativním zjištěním pro mě bylo, že slibovaná snídaně v ceně se rovná suchému toastovému chlebu, který si můžete sami vzít z ošatky v kuchyni. K dispozici k němu máte máslo, marmeládu, med nebo hagelslag (čokoládové posypky), ale víc ani ťuk. Rozuměj: ani talíř. Opravdu nic moc. Připočteme-li k tomu, že Lightotel nemá ani zrovna výhodnou polohu (z centra sem pěšky půjdete tak čtyřicet minut, pokud nebudete bloudit), není to zrovna nejlepší ubytování na světě, ale nejhorší určitě taky ne.
A jaké zajímavosti na vás v Eindhovenu čekají? Krátkou procházku můžete začít u nádraží, odkud je to jen kousíček do centra. Cestu není třeba nijak dlouze popisovat, prostě jděte s davem tam, kde je nejvíc lidí. Nákupní maniaky určitě hned zkraje praští do očí modrý nápis Primark. Pokud máte chuť, klidně v něm můžete strávit celé odpoledne (věřím, že se to bez problému dá), jinak ale směle pokračujte dál. Samotné centrum je plné všemožných obchodů, bister a restaurací, které vás určitě zabaví na hodně dlouho, ale jestli chcete vidět přeci jen i něco jiného, můžete zamířit například do Philips musea, které najdete hned vedle velkého nákupního centra Heuvel Galerie. Dozvíte se tam samozřejmě spoustu zajímavostí z historie koncernu Philips a speciální expozice jsou připravené i pro dětské návštěvníky.
Také jen kousek od Heuvel Galerie se nachází náměstí Catharinaplein s novogotickým kostelem svaté Kateřiny (Sint-Catharinakerk). Když budete z náměstí pokračovat dále ulicí Stratumseind, přejdete most přes potok Dommel a zahnete doprava, dojdete k Van Abbémuseu, kde si na své přijdou milovníci moderního umění. Najdete tam například díla Picassa, Kandinského nebo Mondriaana. Odtud se můžete vrátit zpátky na Stratumseind a pokračovat dál po Stratumsedijk. Po chvíli chůze uvidíte po levé straně další zajímavý novogotický kostel, tentokrát zasvěcený svatému Jiří (Sint-Joriskerk). Jestli budete bydlet v Lightotelu, od kostela jděte pořád dál ve směru, v jakém jste přišli (pozor, u PUUR Design & Interieur jděte doleva do ulice Leenderweg), až po levé straně uvidíte ulici Korianderstraat a výraznou hnědou budovu hotelu. Cesta je jednoduchá, jdete v podstatě pořád rovně, jen se to napoprvé může zdát trochu štreka.
Jestli ale do Lightotelu nemíříte, od Sint-Joriskerk se klidně můžete vrátit zpět do centra, případně si můžete jít oddechnout do městského parku, který je nedaleko. Nebo navštivte (tuším, že asi populární) stadion PSV, který je hned u nádraží. Ostatně, nějakou zábavu si v Eindhovenu vždycky najdete.
Komentáře
Okomentovat